سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات

سرعت دو حافظه در خواندن و نوشتن اطلاعات یکی از تفاوت‌های اصلی بین هارد دیسک و حافظه‌ی حالت جامد است. هنگامی که پای سرعت در میان باشد SSD همتایی ندارد. در حالی که حافظه HDD برای انجام دستورات به کمی زمان نیاز دارد، کامپیوترهایی که مجهز به حافظه SSD هستند سریع بوت می‌شوند و در عرض چند ثانیه عملیات موردنظر را به پایان می‌رسانند. باز و بسته شدن پوشه‌‌ها، اجرای برنامه‌ها و انتقال فایل‌ها، همه و همه با حضور SSD در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شوند.

تاثیرات مغناطیسی

هارد دیسک‌ها از اجزای مغناطیسی تشکیل شده‌اند و اطلاعات شما را روی صفحات مغناطیسی ثبت می‌کنند، بنابراین می‌توان حدس زد که در صورت قرار گرفتن در جوار آهن‌ربا یا هر شی دیگری که داری تاثیر مغناطیسی باشد، اطلاعات ثبت شده روی آن نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. در بیشتر مواقع اطلاعات ثبت شده روی HDD تحت تاثیرات مغناطیسی پاک خواهند شد؛ اما SSDها دربرابر اثرات مغناطیسی در امان هستند، چرا که برای ذخیره‌ی اطلاعات از صفحات مغناطیسی کمک نمی‌گیرند.

رمزنگاری

رمزنگاری به معنای تبدیل داده‌ها و به کدهایی نامفهوم و غیرقابل خوانش است که معمولا با هدف حفاظت از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمزنگاری در درایوهای حافظه به‌صورت بخش بخش انجام می‌شود و داده‌های هر بلوک به صورت مجزا کدگذاری می‌شوند. این کار در هر دو مدل درایو حافظه تقریبا به یک صورت انجام می‌شود و برای کدگذاری پیشرفته‌تر آن‌ها می‌توان از برخی نرم‌افزارها کمک گرفت.

لرزش به هنگام ذخیره‌ی اطلاعات

هارد دیسک‌ها از اجزای مکانیکی تشکیل شده‌اند، تمامی این اجزا در حین ثبت اطلاعات در فضای موجود در قاب HDD به حرکت در می‌آیند و داده‌ها را روی دیسک‌ها‌ی مغناطیسی گردان ثبت می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا هاردهای HDD لرزش بیشتری در حین ذخیره‌ی داده‌ها داشته باشند. اما فعالیت حافظه‌ی SSD به دلیل نبود اجزای مکانیکی بدون کوچکترین حرکت یا لرزشی انجام می‌شود

سرعت راه اندازی

عملکرد حافظه‌های SSD از هر نظر سریع‌تر از حافظه‌های HDD است. مکانیزم فعالیت این حافظه‌ها باعث شده است تا آن‌ها بتوانند سرعت بسیار بالاتری را به کاربر ارائه دهند و این سرعت را در تمامی مراحل از راه‌اندازی گرفته تا بازخوانی اطلاعات به‌خوبی حفظ کنند.

حداکثر ظرفیت‌های رایج

حداکثر ظرفیت ارائه شده برای حافظه‌های SSD، حجم ۴ ترابایت است که به دلیل قیمت بالا چندان در دسترس نیست. بنابراین کاربرانی که حافظه‌های SSD را برای خود انتخاب می‌کنند می‌توانند حافظه‌هایی با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت تا ۱ ترابایت را برای خود تهیه کنند. این در حالی است که کمترین ظرفیت در نظر گرفته شده برای هارد دیسک‌‌ها ۵۰۰ گیگابایت است و کاربران می‌توانند با صرف هزینه‌‌های نه چندان زیاد از ظرفیت بسیار بالاتری بهره‌مند شوند. از سوی دیگر حداکثر ظرفیت درنظر گرفته شده برای HDDها تا ۱۵ ترابایت نیز می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Us